Кухнята на Ливан - кимион и чесън
За особеностите на ливанската кухня, разговаряме с Фатима Хаджи – управител, собственик и главен готвач в ресторант Финикия, София. Преди повече от 20 години Фатима пристига в България със семейството си с убеждението, че бизнес тук се прави по-лесно, отколкото в Ливан. Наистина е хубаво, че все пак някой мисли така. Разбира се, това за нея важи с пълна сила, защото само няколко години по-късно тя и съпругът и отварят първия ливански ресторант в София. Вече 14 години, той си стои все там – на ул. Осогово №2, зад Мол София. Посрещнаха ни много гостоприемно в традиционна обстановка с поздрава Селям Алейкум! И…вижте какво ни разказаха.

Историята

Корените на ливанската кухня идват от Финикия. В нея са примесени и други култури, като преобладава турската, но интересното е, че съседните държави Сирия и Саудитска Арабия не са допринесли с почти нищо. Тяхната кулинария е съвсем различна.

Ливан е сравнително малка държава, но въпреки това на територията и има и море, и планина. Релефът е много разнообразен, което позволява виреенето на много плодове, зеленчуци и зърнени култури на едно място. Това, разбира се предполага и огромно разнообразие в кухнята. За месото, може би, трябва да споменем само, че голяма част от населението e мюсюлманско, което означава, че то трябва да е халал. В ресторант Финикия се предлага единствено халал.




За храната в детайли
Ливанците обичат постна и месна храна еднакво много, затова разнообразието при двата типа ястия е почти еднакво. Как става храненето – ако има супа, първо се яде тя, отделно от всичко останало. Следват салата, предястие, разядка, основно и десерт, накрая кафе. Но ако няма супа, салатата, предястието и основното могат да се ядат заедно. По принцип чиниите се слагат в средата на масата и всеки споделя своята с всички. Даже е по-скоро невъзпитано някой да поръча нещо само за себе си.

Да започнем от супата. Традиционна е пасираната леща с кимион, магданоз и лук. Предлагат се и крем супи, както и ливанска супа с пиле и фиде. Интересен е и арабският таратор, който си е почти като нашия, но с повече сол, по-гъст е и се сервира без копър и орехи.

При предястията почти няма правила. Във Финикия се предлагат повече от 25 вида, а само с малко въображение броят им може да нарасне двойно. Дори смяната на една единствена подправка може да направи ястието съвсем различно. Затова и ливанската кухня е толкова богата на подправки, без това да я прави натрапчива или люта.

Типични предястия са батата харра – пикантни картофи с кореандър, люти чушки, лимон и сол; мутабел – печен патладжан, сос тахан, лимон и чесън; постни сарми; хоммус и др. Много характерно предястие е и суровото телешко месо. Да, наистина се сервира сурово, смелено почти на пастет, овкусено с подправки. Нарича се сурово къбби и се предлага единствено в ресторант Финикия.

Фатима ни сподели и още нещо от кухнята – най-поръчваното, съответно най-харесваното, ястие в ресторанта. Това е агнешко с ориз – готви се и се предлага всеки ден.

Научихме и една традиционна ливанска рецепта за основно постно ястие – зелен фасул. Запържват се лук и чесън, нарязани на ситно (това е важно условие в готвенето на всички ливански манджи), прибавя се зеленият фасул и се запържва заедно с тях. За около 2 кг. Фасул ни трябват 1 кг домати, които се добавят в тигана, овкусява се със сол и се задушава за 15 мин. На слаб огън. Може да се сервира с кисело мляко.

Друго много характерно основно ястие са сармите касталета. Приготвят се с лозови листа, ориз, кайма, лук, чесън, подправки. Подбират се най-дребните листа и сармичките се завиват възможно най-тънко. След това се поставят в дълбока тенджера върху агнешки ребра и се варят 4 часа на слаб огън. Стават наистина много крехки и вкусни, и могат да се аранжират с традиционната ливанска салата „табуле“. Прави се много лесно, дори в домашни условия. Няколко домата се нарязват на ситно, добавят се 3 връзки магданоз, зелен лук, малко булгур, сол, лимон и зехтин. Салатите по принцип се овкусяват само с лимон, оцет не се използва.

И накрая да кажем няколко думи за напитките и десерта. Арак е традиционното алкохолно питие. Има анасонов аромат и се пие като узо – с вода. Върви идеално с наргиле, което е не просто позволено, а предпочитано от клиентите на ресторант Финикия. Айрянът пък върви на всичко, но за разлика от нашия, ливанският е по-гъст, с повече сол.

Десертите са наистина изкусителни. Айша сарая – ливанско сладко, баклава с различни пълнежи – паста от шан фастък, сироп, орехи. Раликата е в това, че от вън баклавата е суха и мека, нарязана на малки кубчета, забодена върху клечка. Хапва се на една хапка и се топи в устата. Върви идеално с ливанско кафе! هتاف – Наздраве!


Ресторант Финикия
Благодарим за отделеното време
За нас е много важно да знаем вашата оценка за сайта. Ще се радваме да прочетем вашите коментари и препоръки, както позитивни, така и негативни.

Вашето впечатление от сайта:
Изобщо не ми харесва Много ми харесва

Коментари и препоръки:


Вие сте:


Ако желаете да се свържем с вас, моля, напишете вашия E-mail или телефон за връзка:
Изпрати
Вашият отзив беше изпратен успешно.
Благодарим за отделеното време.
Затвори
Този сайт използва бисквитки (cookies).
Научете повече тук.


Разбрах